Poniedziałek, 11 grudnia 2023 r.
rozmiar czcionki: A- A A+ | kontrast

tytuł: Garść radości, szczypta złości. Zabawy i ćwiczenia pomagające zrozumieć i oswoić emocje.

autor: Jovanka Tomaszewska , Wojciech Kołyszko

wydawnictwo: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne / GWP

ilość stron: 64

data premiery: 2009

„Garść radości, szczypta złości” jest siódmą z serii książek Wojciecha Kołyszko i Jovanki Tomaszewskiej o emocjach. Wcześniejsze odrębnie opowiadały o: radości, złości, smutku, zazdrości, strachu i wstydzie. Każda z nich zasługuje na uwagę.

 

 „Garść radości, szczypta złości” stanowi syntetyczny zbiór informacji o wszystkich wymienionych powyżej emocjach. Przeznaczona jest dla najmłodszych czytelników (w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, ok. 5-10 lat), jednak bez wątpienia, ramy wiekowe nie grają tu roli, także dorośli znajdą w niej (jak i w pozostałych pozycjach) coś dla siebie - być może stworzą dla samych siebie okazję do chwili refleksji, uważności, zrozumienia, zaopiekowania się własnymi emocjami. Przede wszystkim, książka może być świetną okazją do poznania emocji i przeżyć dziecka – tego, czego się obawia, co je złości, co zawstydza, co trudno mu wyrazić. Niekiedy skrywając się pod postaciami książkowych bohaterów i utożsamiając z nimi, dziecku łatwiej jest okazać i zrozumieć to, co czuje. Książka może stanowić dobry wstęp do rozmów na temat różnych, często trudnych emocji lub sytuacji dnia codziennego. Może okazać się pomocna nie tylko dla rodziców, ale także dla nauczycieli, psychologów, psychoterapeutów. Każdy rozdział książki to gotowy scenariusz zajęć. Oprócz wartościowych opowiadań, przykładów sytuacji, w których dane emocje mogą się pojawić, książka zawiera także wyjaśnienia skąd bierze się dana emocja, jak ją rozpoznać, do czego nam służy, co jej towarzyszy oraz w jaki sposób możemy sobie z nią poradzić, jak ją przeżyć.

 

Dodatkowo, książka stanowi niedokończone dzieło, które wraz z dzieckiem możemy tworzyć – używając różnych kolorów, uzupełniając twarze bohaterów o odpowiednią mimikę, dorysowując własne elementy, ozdabiając je, rozwiązując zagadki.

 

Książka uczy, że każda z emocji jest ważna i potrzebna, każda o czymś nas informuje, warto dać sobie przyzwolenie na przeżywanie każdej z nich. Dzięki książce dziecko uczy się z pomocą dorosłego, m.in. jak radzić sobie z gniewem i złością – bezpiecznie dla siebie i innych, dowiaduje się, po co nam strach, jakie są sposoby radzenia sobie z nim, do czego może posłużyć nam wstyd, zazdrość lub smutek oraz jak rozpoznać te wszystkie emocje. Warto, aby każde dziecko się z nią zapoznało.

 

Fragment książki:

„Do czego jest nam potrzebny smutek? To uczucie pomaga nam pożegnać się z tym, co straciliśmy. Albo pogodzić z tym, że niektórych rzeczy nie możemy mieć. Dzięki smutkowi nie tracimy czasu i energii na coś, co i tak nie może się zmienić. Po tym, jak poczujemy żal, popłaczemy, wkrótce będziemy mogli znowu cieszyć się życiem. (…). Gdy pojawia się smutek, często potrzebujemy samotności. A czasami zależy nam na tym, aby nas ktoś przytulił. Nasze ciało zwykle chce się położyć albo skulić. Głowa i ręce mają ochotę bezwładnie opadać. Trudno znaleźć w sobie siłę, żeby zrobić cokolwiek. Najlepiej wtedy posłuchać swojego ciała i zrobić to, czego ono potrzebuje. (…). Jeśli smutek jest wielki, najlepiej sobie popłakać. Nie wierz ludziom, którzy twierdzą, że to głupie albo – na przykład – że chłopaki nie płaczą. Łzy to najnormalniejszy sposób odczuwania żalu. Można też w inny sposób wyrażać swój smutek: zawyć jak pies albo wilk, zaśpiewać bardzo smutną piosenkę (może być ze słowami lub bez), opowiedzieć komuś życzliwemu o swoim zmartwieniu albo pozwolić ciału, by ruszało się tak, jak ma ochotę. Można też namalować bardzo smutny obrazek.”

 

oprac. Patrycja Wróbel - psycholog

 

 

Acheter glucophage Acheter Zyban Acheter Plavix 75 mg Comprar Plavix sin receta Comprar Metformina Comprar Zyban 150 mg sin receta Comprar Prozac https://www.gymproforme.ca/propca.html