Poniedziałek, 11 grudnia 2023 r.
rozmiar czcionki: A- A A+ | kontrast

tytuł: Kroki ku samodzielności. Poradnik – dzień po dniu jak nauczyć życia dzieci specjalnej troski.

autor: Bruce L. Baker, Alan J. Brightman

wydawnictwo: MediPage

ilość stron: 388

data premiery: 01-01-2008

Jak piszą autorzy poradnika, ta książka jest przede wszystkim o nadziejach. Nadziejach dzieci niepełnosprawnych i ich rodziców.

 

„Kroki ku samodzielności” kierowane są przede wszystkim do rodziców dzieci o szczególnych potrzebach: niepełnosprawnych, posiadających różnego rodzaju zaburzenia i trudności w rozwoju. Jak podkreślają autorzy książka powstała z dużym udziałem takich rodziców, którzy byli przewodnikami w trakcie jej pisania.

 

Z praktyki zawodowej wiem, że najważniejsze w przypadku dzieci niepełnosprawnych jest by nauczyć ich SAMODZIELNOŚCI w codziennych, zwykłych czynnościach. Niejednokrotnie głęboko poruszona, z zafascynowaniem słuchałam opowieści rodziców, którzy z prawdziwą dumą opowiadali o postępach dziecka w zakresie ubierania się czy jedzenia. Te pozornie proste czynności stanowią kamienie milowe w rozwoju dla dzieci niepełnosprawnych. Brak osiągnięcia samodzielności w podstawowych czynnościach czyni dzieci niepełnosprawne bezradnymi, zagubionymi, całkowicie zależnymi od innych.

 

Poradnik, który polecam pomoże rodzicom i dziecku rozwijać się w siedmiu dziedzinach: zdolnościach interpersonalnych, umiejętnościach samopomocowych, treningu czystości (korzystaniu z toalety), zabawie, dbaniu o siebie, dbaniu o dom, praktycznych umiejętnościach szkolnych. Jest napisany w przystępny, a jednocześnie bardzo praktyczny i klarowny sposób. Autorzy zachęcają do prowadzenia kart, które pozwalają na bieżąco monitorować postępy dziecka, dzielą opanowanie czynności na etapy, podpowiadają w jaki sposób działać, gdy coś nie idzie tak jak trzeba. „Kroki ku samodzielności” powstały w wyniku 30-letniego doświadczenia autorów, były wielokrotnie przepracowane przez setki rodziców na całym świecie, pozwoliły tysiącom dzieci osiągnąć to co bardzo cenne: choć częściową niezależność od innych.

 

Opracowała:

Magdalena Broniszewska – psycholog 

 

Acheter glucophage Acheter Zyban Acheter Plavix 75 mg Comprar Plavix sin receta Comprar Metformina Comprar Zyban 150 mg sin receta Comprar Prozac https://www.gymproforme.ca/propca.html