Poniedziałek, 11 grudnia 2023 r.
rozmiar czcionki: A- A A+ | kontrast

tytuł: Nie przydeptuj małych skrzydeł… O niezamierzonych zranieniach.

autor: Katarzyna Wnęk-Jonie

wydawnictwo: Studio IMPRESSO / Wydawnictwo Akademickie „Żak”

ilość stron: 63

data premiery: 2007

„Nie przy­dep­tuj ma­łych skrzy­deł…” – książka autorstwa Ka­ta­rzy­ny Wnęk-Jo­niec jest zbiorem myśli i porad, którymi dziecko – narrator dzieli się z rodzicem. Wszystkie przemyślenia formułowane są w sposób szczery, pełen ufności, zrozumienia. Myśli wyrażane z perspektywy małego dziecka ubrane są w proste słowa, jednak skłaniają dorosłego do refleksji.

 

Autorka książki – psycholog z wieloletnim doświadczeniem w pracy z dziećmi i młodzieżą, twórczyni m.in. programu „Komunikacja Przyjazna Dziecku”, „Przeciwdziałania Przemocy Emocjonalnej”, warsztatów „Dobrej Adaptacji” i „Świadomej Wrażliwości Dorosłego na Dziecko”, przemawiając do odbiorców słowami małego dziecka, w niekonwencjonalny i poruszający sposób mówi o jego potrzebach. To książka o szacunku wobec dzieci, o świadomym wychowywaniu. Skierowana nie tylko  dla rodziców, ale także nauczycieli, wychowawców, opiekunów oraz wszystkich tych, którym powierzone zostało dziecko.

Zapewne każdy rodzic pragnie dla swojej pociechy wszystkiego, co najlepsze, chce traktować ją z szacunkiem i godnością, uchronić przed niebezpieczeństwami, cierpieniem, zapewnić dobre warunki do rozwoju, jednak oczywiste jest także to, że każdy rodzic jest człowiekiem J i popełnia błędy. Często dzieje się tak, że tych błędów nie jesteśmy w stanie dostrzec. Bywa, że ranimy swoje pociechy, oceniając ich zachowania z „pozycji dorosłego”. Ta książka zachęca do przyjrzenia się rzeczywistości oczami dziecka, pomaga uświadomić, kiedy się mylimy, jakie postawy są krzywdzące dla naszych pociech, co może je ranić, jaki wpływ mają nasze zachowania na dalszy rozwój małego człowieka i, w końcu, w jaki sposób powinniśmy działać, by nasza więź z dzieckiem była silna, dobra, bezpieczna, by pozwalała dziecku wzrastać na odważnego, dojrzałego człowieka.

Warto podkreślić, że książka nie jest o tym jak nie popełniać błędów. One także są potrzebne! Dzieci potrzebują wiedzieć, że czasami się mylimy, że czegoś nie wiemy, że bywa inaczej niż zaplanujemy.
W ten sposób dowiadują się, że one także mają prawo się mylić i mogą się do tego przyznać.
Książka uwrażliwia, zaskakuje, ukazuje cały wachlarz przeżyć małego człowieka, które niekiedy nam – dorosłym, trudno jest zrozumieć. Uczy jak mądrze wspierać, wierzyć oraz pozwalać dziecku być kimś innym niż my sami – pozwalać po prostu być sobą.

oprac. Patrycja Wróbel (psycholog)

 

 

Acheter glucophage Acheter Zyban Acheter Plavix 75 mg Comprar Plavix sin receta Comprar Metformina Comprar Zyban 150 mg sin receta Comprar Prozac https://www.gymproforme.ca/propca.html