Sobota, 17 kwietnia 2021 r.
rozmiar czcionki: A- A A+ | kontrast

CZYTAJMY dzieciom, CZYTAJMY z dziećmi, słuchajmy jak dzieci CZYTAJĄ

     5 listopada obchodzone jest jedno z najsympatyczniejszych świąt – Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Przypominają o tym dniu koleżanki pedagog Monika Łuczak i Wioletta Stojek, które przygotowały bardzo ciepłą, uroczą gazetkę zapełnioną wieloma postaciami z bajek i baśni.

 

     Bajki i baśnie towarzyszą nam od najmłodszych lat, rozweselają i bawią, ale też wychowują, a ich barwne postacie odgrywają ważną rolę w życiu dziecka. Bajkowi bohaterowie doczekali się swojego święta. Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek przypada na 5 listopada i jest to jednocześnie dzień urodzin Walta Disney’a, chyba najbardziej znanego producenta bajek filmowych. W bajkowych animowanych opowieściach firmowanych jego nazwiskiem wymyśleni bohaterowie walczą ze złem i pokonują wszelkie trudności. Postacie z bajek, baśni stają się bliskimi przyjaciółmi dzieci i przez wiele lat towarzyszą kolejnym pokoleniom. Ci animowani bohaterowie uczą i pomagają w przezwyciężaniu przez dzieci wielu barier. Najstarszą bajką Disneya jest „Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków”, która w 1937 roku trafiła do polskich kin. Nad filmem pracowało przez 3 lata ponad 250 grafików. Od tego czasu rozpoczął się dynamiczny rozwój filmów animowanych dla najmłodszych widzów. Po Królewnie Śnieżce pojawiły się kolejne postacie, takie jak Myszka Miki, Kaczor Donald, Tom i Jerry, Królik Bugs, Smerfy, Król Lew, Kapitan Tsubasa, Pokahontas czy Wojownicze Żółwie Ninja. Warto jednak pamiętać, że wśród prekursorów filmów animowanych znajduje się Polak Władysław Starewicz, który w 1910 roku nakręcił pierwszy na świecie animowany film lalkowy „Piękna Lukanida”. Znana do dzisiaj, wytwórnia produkująca filmy rysunkowe – The Walt Disney Company powstała dopiero w latach trzydziestych XX wieku w Hollywood.

 

     Polska również jest ojczyzną kultowych bajek, które wciąż są tłumaczone i emitowane w kanałach telewizyjnych na świecie. Postacie, na przykład Bolek i Lolek, Reksio i Koziołek Matołek nadal są uwielbiane przez dzieci. To w Polsce powstawały przygody o sympatycznych misiach, które kochane są przez dużych i małych widzów. Kto nie zna Misia Uszatka, Colargola lub starszego od nich Misia z okienka? A kto nigdy nie marzył o posiadaniu zaczarowanego ołówka? Choć dziś pojawia się wiele nowoczesnych bajek, to należy przyznać, że dawne filmy animowane i ich kultowe postacie mają swoją duszę oraz niepowtarzalny urok, który zachwyca kolejne pokolenia małych widzów. Ale bajkowe postacie pojawiają się nie tylko w animowanych filmach, znaleźć ich można przede wszystkim na kartach książek i książeczek dla dzieci w opowiadaniach rozbudzających wyobraźnię oraz pozwalających na odkrycie piękna literatury.

 

Jak obchodzone jest sympatyczne święto Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek?

 

     W wielu szkołach i przedszkolach dzieci przebierają się za swoich ulubionych bajkowych bohaterów, wystawiają przedstawienia czy organizują konkursy plastyczne. Dla rodziców Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek jest okazją, by spędzić czas ze swoim dzieckiem czytając lub oglądając wspólnie bajki. Ten dzień jest również okazją, aby przypomnieć sobie naszych ulubionych bajkowych bohaterów, którzy są nieodzownym elementem dzieciństwa. Bawią, uczą, pomagają poznać prawdę o świecie i życiu, oswajają dziecięce lęki. Czasem stanowią wzór do naśladowania, ale najczęściej pomagają dzieciom rozpoznać dobro i zło.

 

Informację opracowały:

- Monika Łuczak, pedagog

- Wioletta Stojek, pedagog