Sobota, 17 kwietnia 2021 r.
rozmiar czcionki: A- A A+ | kontrast

Dobrze urządzony kącik dla ucznia

Po dniu spędzonym w szkole praca domowa dziecka powinna odbywać się w przyjemnych dla niego warunkach. Jak urządzić pokój dziecka, co powinno się w nim znaleźć, by nauka i odrabianie lekcji odbywała się sprawnie?

 

 • Miejsce pracy ucznia powinno być urządzone wygodnie i praktycznie.
 • Najlepsze dla oczu jest światło dzienne, dlatego planując kącik dla dziecka zaleca się usytuowanie biurka w pobliżu okna z odpowiednio dobranym do wieku wyprofilowanym fotelem, który zapewni prawidłową postawę ciała podczas odrabiania lekcji. Duże znaczenie ma dopasowanie fotela do odpowiedniej kategorii wiekowej. Komfortowy fotel to lepsza koncentracja uwagi, mniej rozproszeń, lepsze samopoczucie oraz jedno z narzędzi, które dba o rozwój fizyczny dziecka.
 • Ważne jest by biurko było o odpowiedniej szerokości i głębokości blatu. W okresie jesienno-zimowym, gdy dni stają się coraz krótsze, trzeba dodatkowo rozjaśnić kącik do nauki, by zapewnić dziecku optymalne warunki do nauki. Nieocenioną rolę odgrywa lampka na biurko. Oprócz funkcjonalności urządzenia – odpowiedniej regulacji położenia główki lampki i regulacji natężenia oraz barwy światła – dla komfortu pracy istotne jest położenie lampki na biurku. Jeśli uczeń jest praworęczny, lampka powinna znaleźć się po lewej stronie biurka. Jeśli leworęczny – po prawej. W ten sposób dziecko nie będzie sobie zasłaniało źródła światła. Dobre oświetlenie jest podstawą dbania o zdrowie oczu.
 • Przestrzeń na biurku powinna być dobrze zaplanowana i komfortowa w użytkowaniu.

Na biurku powinny znaleźć się przybory szkolne często używane przy odrabianiu lekcji, umieszone w przybornikach, organizerach. Gadżety na biurko powinny być funkcjonalne i estetyczne. Miejsce pracy uporządkowane sprzyja koncentracji uwagi.

 • Miłym akcentem w pokoju jest zielona roślina, która powinna znaleźć się w pobliżu biurka. Rośliny zielone nie tylko zdobią pokój, ale produkują tlen, uspakajają, nawilżają i pochłaniają szkodliwe związki z powietrza. Zieleń działa odprężająco, kojąco na wzrok.
 • Przestrzeń wokół biurka powinna być odpowiednio zorganizowana, tak aby umożliwione było przechowywanie drobiazgów i akcesoriów szkolnych potrzebnych do odrabiania lekcji oraz był dogodny do nich dostęp. Może to być komoda z szufladami, regał, dodatkowa półka na książki, czy organizer na ścianę. Ozdobne kartonowe pudełka ustawione na regale mogą być też doskonałym organizerem na przybory szkolne. Regały to także miejsce na wyeksponowanie najładniejszych zabawek i przechowywanie książek.
 • Meble w pokoju powinny być proste, w spokojnych kolorach, np. białe. Biel – wywołuje pozytywne emocje i budzi spokój. Warto postawić na kolor ścian. Złamana biel w ciepłym odcieniu spowoduje, że wystrój wnętrza będzie przytulny i ciepły. Jasne kolory porządkują wnętrze, dają poczucie bezpieczeństwa.
 • Warto jest wygospodarować odpowiednie miejsce na komputer zwłaszcza kiedy w ostatnich czasach nauka online staje się powszechna
  i dziecko spędza dużo czasu przed komputerem. Ważne jest zadbanie o bezpieczne ustawienie komputera, po to aby nie obciążać oczu
  i karku dziecka. Powinien być tak usytuowany, aby zapobiegać odbiciom refleksów świetlnych, najlepiej usytuowany bokiem do okna. Pomocne mogą też być roletki w oknach, które w miarę potrzeb uczeń zastosuje w trakcie swojej pracy.
 • Pokój powinien być przytulny. Powinno też się znaleźć w nim wygodne miejsce na odpoczynek, które pozwoli dziecku na zrelaksowanie się, np. słuchanie spokojnej, wyciszającej muzyki, czytanie książki.

 

opracowała:

pedagog – Małgorzata Przybylska

 

 

ZAPROJEKTUJ SWÓJ POKÓJ KOLORAMI – KOLOROWANKA